Je to pár dní, co ODS udělala možná svou největší chybu v historii. Vyloučení Václava Klause mladšího provázelo velmi vágní stanovisko, za které se schová ledacos. Faktem však je, že největší stranickou superstar vyloučí leda nesoudní šílenci. S jejich prohlášením jsem se, coby bývalý volič (nyní mimo ČR) nespokojil.

Důvody jsou chabé

Osobně mě jejich vysvětlení, že Václav Klaus ml. dlouhodobě poškozuje dobré jméno strany, příliš neuspokojilo. Jak konkrétně? Tím, že o stranu ODS mají zájem voliči, kteří by předtím o ně neopřeli ani kolo? Že po agentovi Burešovi je to druhý nejúspěšnější politik, co se týče preferenčních hlasů? Ruku na srdce – Klaus je největší superstar v jejich mančaftu. Celá kauza je natolik vyhrocená, že má člověk až dojem, že se z Klause musel nutně stát minimálně nacista. Přitom se, co ho sleduji, dopustil jen několika přešlapů v podobě trochu nešťastných příměrů. Marně totiž v jeho projevech hledám něco, co by mohlo liberálně konzervativní pravicovou stranu poškozovat. Je Klaus až příliš pravicový? Příliš konzervativní?

Stranická normalizace

Mít vlastní hlavu, nepřetvařovat se a říkat, co si myslím, to jsou pro mne osobně naprosto klíčové hodnoty. Nemusím nutně ve všem souhlasit se svým oponentem, abych věděl, že musím být schopen někdy přihmouřit oko. Svoboda je i o velkorysosti. Že se ve skupině lidí začnou názory rozcházet a odchylovat, je zcela přirozený jev. Pokud je politická strana skutečně demokratická, musí být schopna tyto jevy vynést a primárně se zabývat tím, aby naplňovala to, co lidem naslibovala. Myšlenky Václava Klause mladšího NEJSOU v rozporu s programovými body ODS.

Vyfikundace a chytristika

Profesor Fiala se bije v prsa, jak vyloučení znamená sebereflexi a že ODS je jedinou stranou, která takové věci je schopna. Dokonce má tu drzost, tvrdit, že pokud Václav Klaus v minulosti veřejně deklaroval, že dá v evropských volbách přednost jinému kandidátovi než z řad ODS, neměl by ve straně dál setrvávat. Nebo, že si dokonce (!) dovolil volit i jinou stranu než tu svou. Taková věc, pevně věřím, by měla být naprosté tabu. Veřejně ukazovat slabost, že ani takovou malichernost není strana schopna unést, to nesvědčí o sebereflexi, nýbrž o slabém sebevědomí. I když je Klaus trochu solitér, svojí straně přinesl spíše pozitiva. Nemastný, neslaný Fiala mu nesahá ani po kotníky. Klaus je rebel, který ale drží slovo. A to je to, co na něm lidé milují. Nemusí to ale nutně znamenat, že do ODS nepatří a lépe by mu bylo v mozkovém trustu SPD. Myslím si totiž, že nakonec jedno takové okresní městečko (Klaus měl 19 000 preferenčních hlasů) s ODS zúčtuje. Už teď se těším na jejich výraz…