Představte si, že Vaše dítě vypraví ve škole spolužákům, že jste pornoherec. Nebo tancujete u tyče… Je to totiž menší ostuda, než být ředitelem mobilního operátora v ČR. Tomu by se totiž přesně tohle mohlo přihodit.

Nezvládnou ani vlaky

Jen málo událostí tak názorně demonstruje, co jsou čeští operátoři zač, jako právě WiFi ve vlacích Českých drah. Ročně ČD zaplatily za neomezená data ve svých 800 spojích částku 15 milionů korun. Většinu konektivity jim zajišťovalo O2 a jelikož od samého začátku platila dohoda, že dráhy obdrží výjimku a nebude se na jich SIM karty vztahovat FUP, začal operátor naříkat, že spotřeba dat je neúnosná. A tak vyslal své úžasné reprezentanty (čti vyděrače výpalného), aby se pokusili u ČD ztrojnásobit smluvní částku. 15 milionů je za neomezený balík dat pro jednoho dopravce totiž zoufale málo, a tak by celá částka narostla do desítek milionů. Zatímco v běžném životě by operátor bral jako čest a dobrou reklamu, že zajistí datový provoz dopravci a bil by se v prsa, jak skvěle funguje… v České republice službu úplně na hovno (a totálně nepoužitelnou, že jsem cíleně vždy musel vypnout wifi, protože bych se nedostal ani na jízdní řády) skokově zdraží na trojnásobek, jen aby takovou službu nemusel vůbec nabízet.

Výmluva, chabá zbraň lajdáků ​

Na tohle jsme zvyklí z hlediska neomezených dat u běžných zákazníků. K zamyšlení je už fakt, že žádný z operátorů ve standardním ceníku nic jako neomezený balíček nenabízí. Že taková věc není limitována ani cenou. Zkrátka neexistuje. Zde se totiž ani operátor nenamáhá technicky nám vysvětlit, jaká neúnosná zátěž mu vzniká. Navíc, když je rozptýlena na mapě. Případ ČD možná naznačuje, že datová infrastruktura O2 je ještě horší, než kdokoliv očekával. Zvlášť dobře je to vidět na tom, že nedokáže obsloužit ani pohybující se vlak, který trvale nevytěžuje jen jednu BTS, takže nárůst špiček v přenosu není koncentrován na jedno místo. A vždy na nějakou chvíli naroste jen v místech, kudy zrovna vlak projede. Běžní uživatelé v lokaci, troufnu si říci, žádný rozdíl nepoznají.

České sci-fi: data

Lidstvo dokáže posílat sondy na jinou planetu, Elon Musk má rakety, co vertikálně přistanou zpět na Zemi… a české O2, Vodafone i T-Mobile nedokážou u dat rozdělovat aktuální traffic mezi připojené uživatele tak, aby nastavili jasná kritéria pro to, aby byl v kterýkoliv okamžik pro všechny uživatele použitelný. To by měl být jasný cíl operátora, na jehož základě dle odborníků LZE PROVOZOVAT datové balíčky s neomezeným objemem přenesených dat. Dříve nebo později tento princip bude muset být uplatněn. O2 však prokázalo, že toto nezvládá ukočírovat ani u 800 pohybujících se vzorků – vlakových souprav.

A tak se snad i my – Češi – jednou dočkáme toho, že objemy dat pro jednotlivce narostou alespoň do té míry, že nebudeme schopni je standardním způsobem spotřebovat. Chlubit se vysokou rychlostí totiž vůbec nedává smysl. Úměrně s ní totiž roste rychlost, jak dlouho trvá běžnému uživateli, než spotřebuje celý svůj balíček.

A pokud jste to, vy operátoři – náš český kartel, stále nepochopili: Je 21. století. Rok 2019. SMSky a volné minuty si strčte do prdele. My chceme data.

Tahle raketa se dokáže vrátit z vesmíru. Být tam vy, operátoři, doufali bychom, aby se nevrátila.