Když jsem se začal o tuhle hunterku zajímat, nepochopil jsem, kolik nenávisti se jí na internetu dostalo. Jak jsme o tom pak diskutovali s kamarádem, dospěli jsme k názoru, že skupina haterů kolem ní je celkem hezký sociologický vzorek lidí, kterým se ve Spojených státech říká prostě white trash. Snad každodenní hypnóza televizní zábavou, zpravodajstvím či četba bulváru – to vše způsobilo absenci vlastního úsudku a chuť pronikat do hloubky se svým vlastním rozumem.

Lidé její lov totiž berou jako cosi spontánního a staví ho na roveň pytláctví. Je to velmi snadná myšlenková zkratka. Připustit si, že činí zcela legálně, je pro ně nepředstavitelné. Vrcholem bylo, když se na Facebooku objevila zmínka o tom, že by si snad Michaela měla dát pozor na Kinessu Johnson, která je vojenskou veteránkou z Afghánistánu a v Africe aktuálně bojuje proti pytláctví. Nikomu nedošlo, že jediná věc, která by mohla nastat, je tak maximálně selfie obou děvčat, neboť jsou to v podstatě kolegyně. Pojďme si to tedy zkusit všechno zhodnotit…

Petice

Signatáři petice či zakladatelé stránek zaměřených proti Michaele, jsou v podstatě milí blázni. Hodní lidé, co vidí smrt zvířete a cítí potřebu se proti tomu negativně vymezit. Podle jejich představ si takhle prostě někam odjedete a tam pálíte po zvířatech, hlava – nehlava. Že lov je regulovaný, často i nezbytný a je důležitou finanční transakcí pro přežití parků, to už nikdo moc nevidí. Ani fakt, že se lovci podílí na výstavbě plotů nebo odchytech, když je třeba ošetřit nebezpečné zvíře. Lovec je záslužná činnost. Odsuzujete snad elitní policisty, že občas někoho zastřelí, aby ochránili ostatní? Tak proč to děláte u lovců?

Kinessa Johnson

Ač to bude znít trochu paradoxně, Michaela nikdy nejde přes mrtvoly. Jsou lovecké disciplíny, které jsou i pro zdravě uvažujícího lovce (a tím Michaela je) za čarou. Je to například způsob lovu, který je realizován tak, že se zvíře vyndá z klece a odveze na místo odstřelu, kde ho sejme připravený chlap. Je to typ lovu, který by zvládla i Paris Hilton…Jediné, co bych možná pochopil, je to, že můžete Míše vyčítat její pravděpodobnou chuť provokovat. Podle mého názoru je to ale takový zákon akce a reakce. Upřímně bych byl asi ještě horší, protože hysterické výlevy si nic jiného nezaslouží, než trochu poškádlit žluč. Její sdílení fotek ale beru jako určitou osvětu a milou provokaci. Náš život už je prostě v dnešní době takový, že když máme nástroje pro to, abychom oslovili se svou činností publikum, přirozeně tak učiníme. Mám pocit, že pro to snad byly sociální sítě vymyšleny.

Nemá moc smysl dávat dohromady delší texty, protože člověk, který nechce věci porozumět, si bude stejně pořád mlít svojí. Proto jsem sestavil pár bodů, které by mohly ostatní trochu nahlodat.

Pár bodů pro její odpůrce

  • Nejste garanti toho, abyste posuzovali, co je správné a co není – od toho lidstvo vymyslelo zákony. Činnost Michaely Fialové je legální, což tak trochu naznačuje jednu věc – NEJEDNÁ SE O PYTLÁCTVÍ. Každým takovým výrokem si dáváte vlastňáka.
  • Občas je u každého druhu potřeba nějaký kus odstřelit, bez ohledu na to, jak exotický pro nás Evropany je. Nebo myslíte, že Afričané by také tak hystericky vyváděli, kdyby viděli, jak někdo v Evropě střílí po zvěři, která u nich není?
  • Na odstřel určených kusů je pořadník, který dávají dohromady místní organizace s úřady. Vytipují je k tomu pověřené osoby a celé je to přísně regulované – to znamená, že se NEJEDNÁ O SPONTÁNNÍ AKCE.
  • Vybraný kus odstřelí buď lovec, který za lov zaplatí velmi vysokou částku nebo strážce parku. Tak nebo tak – to zvíře zemře v obou případech. A nemusí tam ani přijet Michaela… Pokud tak učiní strážce parku, například, pokud o něj z nějakých důvodů nebyl zájem, park nedostane ani dollar. Je pochopitelně lepší ponechat odstřel lovci a získat tak alespoň nějaké finanční prostředky.
  • Vymyslete tedy vlastní řešení toho, jak zajistit odstřely kusů pro tento účel určené a zároveň, aby byl zajištěn maximální finanční výnos. Tak, aby peníze mohly putovat na potřeby, které jsou pro parky nezbytné. Ploty, výplaty, veterinární péče apod…
  • Divíte se, že zastřelila lva – relativně ohrožený druh? I ten se ale řídí pravidly na odstřel jako každý jiný druh. Je to teritoriální zvíře a pokud už starý, nemocný samec nedokáže svou pozici obhájit, mohl by další nástupce zabít celou smečku i se lvíčaty. Škoda je pak mnohem větší.
  • Srovnáváte Michaelu s pytláky? No, tak to jste pitomci. Protože jak jinak dovedete vysvětlit fakt, že ji podporují nadnárodní korporace, například zbrojovky? Máte pocit, že by si velké společnosti špinily ruce s někým takovým? Že lidé, kteří sedí ve správní radě, mají nižší IQ než Vy a neprokoukli to?
  • Jste znechuceni z toho, že má Michaela z úlovku radost? Jste pokrytci. Ono je skoro nemožné se totiž věnovat něčemu, co nás osobně netěší. Jestli u svých oblíbených činností brečíte, tak proč je vůbec děláte? Lov a sex jsou dvě nepřirozenější činnosti, jen na tu první jsme už jako lidstvo trochu zapomněli. Za nás (masožrouty) už zabíjí jiní. Je to snad dokonce přirozenější, než „vyrábět“ na jednom metru čtverečním X kuřat, která jíme už po 40ti dnech a některá z nich nejsou schopna se ani udržet na nohou. To je už standard?
  • Pokud přijde kdekoliv na světě lev určený k odstřelu, můžete tedy z vlastní kapsy zaplatit částku, která reálně může přesáhnout 1 milion korun. Pak nechte lva odstřelit náhodným strážcem parku a můžete mu vystrojit státní pohřeb se všemi poctami a tryznou.

Pokud jste můj pamflet dočetli až sem, důrazně Vám doporučuji následující rozhovor, kde Michaela přesně popisuje svoje pohnutky a motivaci: http://cilichili.cz/2015/2-mazlicci/pokec/nejvic-jsou-premnozeni-lide/

Nemáte pocit, že když už nějaké zvíře musí zemřít, nemělo by to být alespoň pro užitek ostatním žijícím tvorům v parku? A opravdu se tak díky Michaele a dalším lovcům neděje? Co jí vlastně chcete zakazovat a nespletli jste si trochu režim? Srovnávat ji s pytlákem je nemístné. Lovec loví, ale pytlák vraždí. Nepleťte si to, prosím.

Michaela Fialová

Převzato s laskavým svolením JKL (@jankolias) z http://jankolias.com